Bledski zamak se u zapisima pominje još daleke 1011. godine, kada ga je car Henrik II poklonio briksenskom biskupu Adalbertu, i najstariji je zamak u Sloveniji. Biskupi iz Briksena u Južnom Tirolu bili su istovremeno svetovni i crkveni vladari.
Put do Bleda sa konjima trajao je čitavih nedelju dana, zato su za lakše upravljanje posjedima postavljali domaće, tj. kranjske, ili svoje tirolske plemiće.
Briksenski biskupi su 1858. godine prodali imanje i zamak, zaređalo se više vlasnika, a nakon Drugog sv,etskog rata zamak je prešao u javnu svojinu. Danas je spomenik od državnog značaja. Bled sa Bledskim zamkom i ostrvcem na sredini jezera jeste prizor, koji oduševljava i priziva posjetioce.
Bledski zamak je jedna od najomiljenijih i najposjećenijih turističkih znamenitosti u Sloveniji. Bled sa zamkom, na skoro 130 metara visokoj stijeni iznad smaragdnog ledničkog jezera, izgleda kao filmska kulisa. Sa zamka se otvaraju divne vizure na planine Julijskih Alpa sa Triglavom, najvišim vrhom u Sloveniji, i gorski vijenac Karavanki, na šumom obrasle okolne visoravni sa planinama, koje se spuštaju prema ravnici i centralnoj Sloveniji.
Zgrade zamka su razvrstane oko donjeg, nekada odbrambenog i ekonomskog dvorišta te gornjeg, koje je bilo namenjeno upravi imanja i boravku gospode iz zamka.
Na donjem platou se nalaze štamparija zamka, memorijalna soba Primoža Trubara, manja galerija Stolp, prodavnica proizvoda od meda Grajski čebelnjak i kafeterija, a uz put prema gornjem dvorištu je vinski podrum. U gornjem dvorištu se nalaze kapela zamka, muzej sa prikazom razigrane bledske istorije od kamenog doba, muzejska prodavnica i restoran sa terasom.
U Bledskom zamku je uvijek živahno. Srednjovjekovne predstave, umjetničke izložbe, koncerti i tematski događaji obogaćuju i oživljavaju zgrade i zidine zamka.
Titova vila
Vila na Bledu, koja je nekada pripadala Jospiu Brozu Titu a prije vladara Jugoslavije kralčjevskoj porodici Karađorđevića, danas služi kao hotel sa četiri zvjezdice. Kralj Aleksandar Karađorđević je, naime, dvorac na ovom mjestu kupio 1922. godine.
Gradio ga je austrijski vojvoda Ernst Vindiš-Grec, a 1947. godine dvorac je oduzet. Josip Broz Tito je naredio da se izgradi vila na mjestu gdje je bio stari dvorac.
Vila je postala mjesto diplomatskih susreta, a među brojnim zvaničnicima koje je Tito ugostio u Vili Bled su nekadašnji predsjednik Vlade Sovjetskog Saveza Nikita Hruščov, jordanski kralj Husein, premijer Indije i svojevremeno jedna od najmoćnijih žena svijeta Indira Gandi, istaknuti egipatski revolucionar Gamal Abdel Naser, bivši predsjednik Sjeverne Koreje Kim Il Sung i mnogi drugi.
M.Pilipović