GRADIŠKA – U Novom Selu, nedaleko od Gradiške, živi Brane Račić, čovjek čije ruke strpljivo pretaču drvo u unikatna umjetnička djela i robusne savske čamce.
Njegova radionica je mjesto gde se tradicionalne tehnike spajaju sa umjetničkom vizijom, a svaki komad drveta priča svoju priču, satkanu od godina sušenja i preciznih poteza majstora.
Jedan od zaštitnih znakova Račićevog rada su unikatni predmeti izrađeni od, kako on naziva, “Jagnjide Topole”. Proces njihove izrade je dugotrajan i zahtjevan, počevši od najmanje dvije godine prirodnog sušenja.
-Sušenje u sušari ne dolazi u obzir – kategoričan je Račić, objašnjavajući da bi naglo isušivanje dovelo do pucanja i uništilo kvalitet drveta. Mora se sušiti na prirodnoj bazi.

-Ja to radim u plasteniku, nakon što završim sa rasadom. Svakog dan ih mora prevrtati – objašnjava Račić.
Vrijednost njegovog truda prepoznaju i kupci, spremni da za ovakav unikat izdvoje i do 120 maraka.
Iako skroman, Račić svoje radove s pravom naziva umjetničkim djelima.
Pored toga, vješt je i u duborezu, koristeći frezer za stvaranje filigranskih ornamenata.
– To je jako osjetljiv posao. Zahtijeva mirnu ruku i dobro oko. Ako se samo malo pogriješi, a posebno u mojim godinama kada vid nije kao nekad, greška se mora majstorski ispraviti da bude neprimjetna – ističe on.

Priznaje da se dešava da frezer “pobjegne” i napravi oštećenje, ali i u tim situacijama pronalazi način da štetu zamaskira.
Zanimljivo je da paleta boja njegovih radova potiče isključivo od prirodnih nijansi drveta, koje dolaze do izražaja tek nakon pažljivog lakiranja. Prije toga, drvo prolazi kroz dugotrajan proces brušenja, od grubog do najfinijeg papira.
Međutim, Račić se suočava sa sve većim izazovom – nedostatkom kvalitetne sirovine i njenom rastućom cijenom.

– Drveta je sve manje, žali se on, a cijene su skočile. Ono što sam nekada plaćao 120 maraka po kubiku, sada lokalni šumari naplaćuju 400 evra – kaže Račić.
Brane Račić je poznat i po izradi tradicionalnih savskih čamaca, neizostavnog djela riječnog nasljeđa ovog kraja.
– Nekada sam radio i po 10-15 čamaca godišnje – prisjeća se Račić, te navodi da sada ima pripremljenu građu za izradu ovih čvrstih plovila isključivo od hrastovine, koju smatra daleko kvalitetnijom i dugotrajnijom topole.

– Savski čamac od hrastovine može trajati i 30 godina uz dobro održavanje – tvrdi Račić.
Prema njegovim riječima radi se o prepoznatljivim, tradicionalnim čamcima sa Save, namijenjenim ribarima, sa više komora koje im osiguravaju stabilnost na vodi.
Izvor: glassrpske.com