U završnici je snimanje dokumentarnog filma „Zapadna Slavonija, 30 godina poslije,“ koji govori o bivšim i sadašnjim stanovnicima ove oblasti, koja je u toku rata bila u sastavu Srpske Krajine a nakon 1995. godine, vojnom akcijom hrvatske vojske i policije integrisana u Republiku Hrvatsku. Dogodilo se to početkom maja 1995. godine, u ratu u kojem su stradali mnogi Srbi iz Zapadne Slavonije. Radi se o vojno-policijskoj akciji „Oluja“.

Većina Srba je, preko Gradiške u Republici Srpskoj izbjegla u Srbiju i svijet a manjina se. nakon više godina u izbjeglištvu, vratila i obnovila imanja. Kako žive Srbi u Zapadnoj Slavoniji, na koji način čivaju identitet, jezik, pismo, svoje običaje, kakav je odnos hrvatske države prema srpskoj zajednici, u kojoj fazi je obnova pravoslavnih bogomolja…

Na ova pitanja odgovore su dali Nikola Ivanović, dožupan Brodsko-posavske županije, vladika Jovan, episkop slavonski, Mirsada Popović Damjanović, zamjenik gradonačelnika Pakraca, Nikolina Nikolić Tadić, koordinator programa tri plus u Okučanima, povratnik Mile Ljubičić iz Kukunjevca kod Pakraca i drugi.

U filmu će o istorijskom, vojnom, duhovnom i drugim pogledima na Zapadnu Slavoniju, sa naglaskom na posljednje tri decenije govoriti istoričari, teolozi, istraživači, političari… Važnu ulogu za Srbe iz Slavonije, u ratu i poratnim godinama ima Gradiška u Republici Srpskoj, gdje je su oni našli prvo utočište u izbjegličkim kolonama. Mnogi su u Gradišci prepoznali novu sredinu i tu se skućili, prepoznali u gradu na Savi novi zavičaj ali se ni svojih sela i gradova u Slavoniji nisu odrekli.

Film će premijerno biti prikazan u Gradišci krajem aprila a potom i u programu RTVG i RTRS. Producenti su „Kozara film“ i „Kozara media“, producent Bojan Vujinović, reditelj Boško Krljaš, direktor fotografije Zoran Pilipović, autor Milan Pilipović…

Snimanje filma obezbijedili su Grad Gardiška i „Kulturni centar“ uz podršku Ministarstva rada i boračke zaštite Republike Srpske te Udruženja Srba Zapdne Slavonije.

 

Milan Pilipović

Exit mobile version