Marija de los Angeles Jovović, književnica iz Argentine i kćerka Blagoja Jovovića, atentatora na ustaškog poglavnika Antu Pavelića, posjetila je Gradišku, Draksenić i Donju Gradinu. Poslije knjige „Blagoje Jovović, srpski heroj u vučijoj jazbini“, Marija istražuje mjesta masovnih srpskih stradanja kako bi ovu istorijsku građu uvrstila u svoju novu knjigu.

“Moj otac je bio heroj, borac protiv fašizma, ličnost važna za srpsku i svjetsku istoriju,” rekla nam je Marija, profesorica i ugledna književnica u Argentini.

“Dugo sam putovala, uložila veliku energiju i snagu da bih ovdje došla i nisam požalila. Ovo su za mene posebni trenuci. Nikad nisam bila ovako blizu Staroj Gradiški i Jasenovcu, mjestima u kojima je, u ustaškim logorima, stradalo na hiljade mojih sunarodnika,” rekla je Marija u Gradišci, na savskoj obali.

O patnjama zatočenika, većinom Srba, mnogo puta joj je pričao njen otac Blagoje. Njegova borba je zapravo, kaže Marija, osveta za ta strašna mučenja, za ustaška zlodjela.

U selu Draksenić kod Kozarske Dubice, danas će svetom liturgijom i parastosom biti obilježena godišnjica pokolja 208 Srba koje su na Mali Božić 1942. godine, u crkvi u ovom selu, pobile ustaše iz Jasenovca pod komandom zloglasnog Maksa Luburića.

Ovo mjesto kao i obližnju Donju Gradinu, posjetila je Marija Jovović, zajedno sa svojim domaćinom Ostojom Bilakom iz Laktaša. Mnogo toga sam čula i pročitala o zvjerstvima koje su ustaše činile u Jasenovcu. Ali, tek sada, kada sam ovdje, gdje je narod postradao, shvatam te riječi, izjavila je Marija Jovović.

Miloš Milinčić, profesor i književnik iz Srpca kaže da je svakog poštovanja vrijedna činjenica da je Marija, prešla dug put da bi na mestima strašnog zločina saznala istinu o spskom stradanju u drugom svjetskom ratu.

Književna biografija

Marija de los Angeles Jovović je književnica i profesorica vizuelne umjetnosti,  predavač na predmetu društvenih nauka „Građanski problemi u savremenoj Argentini“.

Objavila je nekoliko knjiga. Među najzapaženijim su poezija „Blagoslovena zemlja“, „Držim se papira“,  „Hronika savremenog društva“, roman „Vladimir Arsenović, neobičan čovjek“, roman „Zid, koža i žalost“, memoari „Put do susreta“… Marija je učesnica međunarodnih festivala poezije i književnih skupova. Zastupljena je u više od deset antologija poezije, proze i kratke priče. Nagrađena je na konkursima za pripovijetku „Iza Ivanovih sjenki“ i kratku priču „Francuskinja“. Njena literatura o školstvu je dio obaveznog gradiva za učenike i nastavnike u Argentini.

Milan PILIPOVIĆ

Exit mobile version