NOVA TOPOLA – Mliječne, tamne, bijele, sa lješnicima, grožđem, rižom, kokosom, kockaste, pravougaone, u obliku cvijeta, srca, loptice…

Sve to su čokolade koje u kući, poslije napornih seoskih poslova, kada ukućani, suprug, sin, snaha, unuk, odu na počinak, a ona ostane sama ili sa kćerkom, pravi Miloranka Mesulić, domaćica iz Elezagića kod Nove Topole.

“Pravim čokoladu jer me ispunjava, čini mi zadovoljstvo. Radim to i zbog kćerke sa poteškoćama u razvoju, koja od mene uči taj posao, taj lijepi i slatki zanat. Jednako je privlačan i za mene i za nju”, priča nam Miloranka, po zanimanju poljoprivredni tehničar.

Nedavno je učestvovala na Sajmu čokolade u Gradišci, a svoje slatke proizvode predstavlja i na drugim sajmovima domaćih proizvoda.

Njen štand je bogat, maštovit, priređen sa mnogo ljubavi. Najčešće ispred štanda zastaju djeca.

Zagledaju, uzimaju slastice, pitaju. Stariji, a naročito žene, interesuju se za postupak pravljenja čokolade. Miloranka objašnjava da to nije komplikovan proces, ali da treba upornost, posvećenost, želja i volja.

Potrebna su samo tri sastojka, kakao, masnoća i med. Možda još ponešto.

Za čokoladu iz kućne radinosti, kaže, potrebno je 70 grama organskog kakao maslaca,  45 grama meda, 40 grama sirovog kakao praha.

Mogu i veće količine, zavisno od veličine čokolade. Kao kalup može se upotrijebiti bilo koja plitka posuda obložena papirom za pečenje.

“Stavite kakao maslac i med u posudu (posuda nije direktno na vatri, već u većoj posudi u kojoj se zagrijava voda) i počnite lagano zagrijavati. Potrebno je miješati sve dok se sastojci potpuno ne otope i dobijete homogenu tekuću masu. Dodajte sirovi kakao u prahu i nastavite miješati sve dok ponovo ne dobijete homogenu smjesu. Sipajte tekuću smjesu u kalup. Pričekajte da se smjesa ohladi na sobnoj temperaturi pa je potom stavite u frižider na nekoliko sati”, objasnila je Miloranka jedan od recepata za čokoladu. Po željama se može, napominje, u smjesu dodati, na primjer, maslac od lješnika ili nekog drugog oraščića, sjeckanih prženih lješnika, badema ili oraha, grožđica… Još jedna dobra ideja za okus je naribana korica od narandže, uz malo soka od istog voća.

Na Milorankinim čokoladama su različite poruke, novogodišnje, rođendanske i druge želje koje naknadno ispisuje. Ova vrijedna domaćica izrađuje i kutije za pakovanje čokolade sa različitim motivima.

“Sada su to najčešće jelke ili Djed Mraz, jer je ovo doba godine kada su čokolade sa tim izgledom poželjne kao poklon ili milošta, dar za praznike”.

Kako su nastale Milorankine čokolade, odakle ideja, pitali smo.

“Prvo sam počela praviti sapune jer je moja kćerka iskazala želju da to probamo. I ja sam zbog nje bila motivisana. Raspitala sam se za recepte, način izrade, proučila cijeli postupak. I mogu vam reći da je to za mene bilo zanimljivo i privlačno. Naučila sam, a potom znanje i vještinu prenijela na kćerku. Željela sam da i ona ima neku obavezu.”

Sapune najviše pravi od svinjske masti i kozjeg mlijeka. To su mirisni sapuni u različitim oblicima, u čemu je Miloranka Mesulić takođe uspješna. Za sada su sapuni i čokolade namijenjeni prijateljima, ali bi, kaže, željela registrovati “Poklon šop” zato što ima šta ponuditi i pokazati.

Kada je Miloranka počela praviti sapune i čokolade, njeni ukućani bili su sumnjičavi. Suprug Goran, priča naša sagovornica, nije vjerovao da će uspjeti.

“Kada je probao čokoladu, mnogo mu se dopala pa je poželio da napravim što više. Obećao je da će kupiti sve sastojke, samo da ne odustajem. Pohvale su stigle i od ostalih u porodici, što je za mene sasvim dovoljno da i dalje pravim čokolade i pomalo sapune”, dodaje ona.

Izvor: nezavisne.com / Milan Pilipović

Exit mobile version