Od svih gradiških sela koja u svom nazivu imaju odrednicu “gornja” ili “gornje”, samo jedno mjesto s pravom nosi ovo ime, a to je Gornja Jurkovica. Ona je na najvećoj nadmorskoj visini. Iz ovog potkozarskog sela, tridesetak kilometara od centra Gradiške, vidi se daleko, najdalje. Sa vrha Miladinovac, gdje se narod oduvijek okupljao, gdje se trgovalo, školovalo, sretalo, dočekivalo i ispraćalo, vide se, Bakinci, Miljevići, Srednja Jurkovica, Šaškinovci, Trnovac, Turjak, Šimići…

Na glavici, najvišem seoskom uzvišenju iznad Majstorovića kuća, sa istočne strane i Gornjih Gajića na zapadu, postoje temelji crkve ili neke druge bogomolje, koji još nisu istraženi. Znameniti su Savino i Cerovo brdo. Postoji legenda da se na Savino brdo ne ide, kada se naoblači ili zagrmi, jer tu gromovi često udaraju. Zato ga narod naziva i gromovito brdo.

Priroda je Jurkovicu, sa zaseocima Gajići, Laloši i Babići, gdje živi najviše stanovnika, bogato podarila. Brojni su izvori, vrela, potoci i rijeke sa pitkom vodom. Mještanin Milan Popović popisao je njihove nazive, Marijino vrelo, Vaskrsijin točak, Dimitrijino vrelo, Miloševo vrelo, Spasojevića vrelo, Babića bunar, Bukovac, Bubanj vrelo, Keserovac.

Prije izgradnje vodovoda, Jurkovčani su se vodom snabdijevali i sa Bjeljavinskog potoka, Babića rijeke, Suvaje, Laloškog potoka, Jasenovog potoka. Selo je bogato voćem, naročito kruškom, šljivom i trešnjom, zato što je klima veoma povoljna, bez magle i sa mnogo sunčanih dana. Gornja Jurkovica je značajno arheološko nalazište a privlačno mjesto za izletnike, planinare, rekreativce.

Stanovništvo

Posljednjih godina, stvoreni su povoljni uslovi za život, izgrađeni putevi, vodovodna mreža, povećana proizvodnja hrane, žita, mesa, mlijeka. Ovo mjesto pogodno je za stočarstvo. U Jurkovici su prepoznati i veliki potencijali za turizam. Međutim, broj stanovnika u ovom pitomom kraju, je sve manji. Prema popisu 2013. godine u Gornjoj Jurkovici evidentirano je 169 stanovnika. Prethodnim popisom 1991. godine u Gornjoj Jurkovici živjelo je 297 stanovnika a 1981. godine 333 stanovnika. U ovom poređenju, pominjemo i 1971. godinu kada je, prema popisu, bilo 442 stanovnika.

Drugi svjetski rat

U Drugom svjetskom ratu ustaše su, većinom u logorima Jasenovac i Stara Gradiška ali i na kućnom pragu likvidirale 277 Jurkovčana, među kojima 97 djece do 14 godina. To je više od polovine stanovnika, evidentiranih u popisu Kraljevine Jugoslavije. Spasojevića groblje, najveće u Gornjoj Jurkovici, svjedok je viševjekovnog srpskog postojanja u ovom kraju. Ono je svojevrstan muzej na otvorenom, dragocjen dokaz, svjedočanstvo o prošlosti.

Najčešća i najstarija prezimena, što je sasvim vidljivo na mramornim krstovima, su Spasojevići, Galići, Babići, Majstorovići, Petrovići…

Milan PILIPOVIĆ

 

Exit mobile version