Povodom 80 godina od oslobođenja koncentracionog logora Aušvic u Kulturnom centru Gradiška održano je duhovno – istorijsko veče pod nazivom „Stradanje Srba sa Kozare i Potkozarja u nacističkim logorima Trećeg rajha, sa posebnim osvrtom na Aušvic“.
U organizaciji Udruženja „Potkozarje kroz vrijeme”, o stradanju srpskog naroda Potkozarja u ovom logoru, govorili su vladika pakračko – slavonski g. Jovan i predstavnik beogradskog Muzeja žrtava genocida, doktor Nikola Miloševski.
Istaknuto je da je potrebno precizno odrediti broj i narodnost logoraša koji su, njih 10 hiljada, dosad vođeni kao Jugosloveni.
Kustos -istoričar u beogradskom Muzeju žrtava genocida Nikola Miloševski je rekao da je tema o staradanju Srba u nacističkim logorima tokom Drugog svjetskog rata neistražena, ali značajna za njegovanje kulture sjećanja. On je istakao da su stradanja bila velika i da su pripadnici našeg naroda stradali u gotovo svim logorima okupacionih sila Kraljevine Jugoslavije.
Svaka porodica u Potkozarju nosi neku posebnu priču o stradanju, borbi, preživljavanju i pobjedi. O tome najbolje svjedoče preživjeli logoraši među kojim je Veljko Savić iz Gornjih Podgradaca kod Gradiške, koji je kao desetogodišnjak svjedočio i na sopstvenoj koži osjetio pakao zbjega i ustaških logora.
Udruženje “Potkozarje kroz vrijeme” došlo je do podatka da je od oko 10.000 zatočenika zloglasnog logora, koji su u to vrijeme evidentirani kao Jugosloveni, veliki broj bio srpske nacionalnosti, a među njima većinski je bio narod Potkozarja.Cilj ovog udruženja je da, njegujući kulturu sjećanja na strahote koje su preživljavali njihovi preci, budućim pokoljenjima ostavi legat istine koja je dugo bila skrivana i prećutkivana.
Predsjednik Udruženja „Potkozarje kroz vrijeme“Mihailo Milivojac, je rekao da je ovo duhovno – istorijsko veče sastavni dio njihovih aktivnosti kojima se, kroz primjenu naučnih metoda, nastoji doći do pune istine o stradanju naroda Potkozarja.
Udruženje je pokrenulo inicijativu da se nekadašnji Paviljon 17 u memorijalnom centru Aušvic ponovo stavi u funkciju i time da doprinos očuvanju kulture sjećanja kako se takav zločin ne bi više nikad ponovio.
Godišnjica sovjetskog oslobođenja Aušvica 27. januara 1945. godine u svijetu se obilježava kao Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta.
Izvor: RTVG