U obnovu i modernizaciju Orahove, naselja sa približno 500 kuća koje je tokom rata opustjelo, uloženo je 160 miliona KM ličnih sredstava mještana koji žive u svijetu, a ovde povremeno dolaze. Tome treba dodati i pozamašne svote iz opštinskog budžeta i medjunarodnih doantora investirane u kanalizacionu mrežu te drugu infrastrukturu.

Međutim, problem je skroman broj stanovnika koji ovdje živi tokom cijele godine. Ovo mjesto sa svim gradskim obilježjima, zimi djeluje sablasno.

Prvih poratnih godina, većina je ovdje dolazila tokom ljeta ali je njihov broj svake godine je sve manji, pričaju malobrojni mještani, uglavnom stariji Orahovci. Hašim Avdić povremeno živi u Orahovi. Za njega je ovo mjesto neuporedivo sa bilo kojim u Evropi i svijetu.

„U Orahovi mi je najljepše. Ovdje sam izgradio kuću, posjedujem pozamašno imanje. Želja mi je da vatra ovdje ćešće gori jer je zavičaj samo jedan. Ovdje su moje uspomene, na Savi, u ribolovu, među komšijama i prijateljima,“ kazao nam je Avdić.

Škole u ovom mjestu je prije rata imala 600 učenika i 75 nastavnika a sada je ta brojka veoma skromna. Kuće u Orahovi su lijepo uređene, moderne, sa ukrašenim dvorištima po uzoru na mnoge zemlje u kojima sada žive njihovi vlasnici.

Adem Tartić sa porodicom živi u Italiji ali je veoma predan sportu u rodnom kraju. Učestvovao je u izgradnji tribina i uređenju sportskih objerkata na stadionu FK “Bratstvo”, koje je nedavno urušio odron.

 On nam je prije nekoliko godina, kada je situacija bila neuporedivo bolja, kazao da “ukoliko ne budu stvarani uslove za omladinu, kao što je sport, onda je budućnost Orahove neizvjesna. Admir Isić je među malobrojnim mladićima koji žive u Orahovi.

“U Orahovi imamo sve uslove modernog stanovanja i života ali je loše jer nema stanovnika, nema ih dovoljno,” objašnjava Admir.  Orahova je prije rata imala približno 3 000 stanovnika od kojih je 90 odsto iselilo.  Sada ih ovdje živi oko 300 većinom starijih od 65 godina.

Orahovci doselili iz Srbije 1862. godine

Zahid Bradarić je ovo naselje na granici gradiške i dubičke opštine opisao u knjizi “Priče o Orahovi i Orahovcima”. Oni su lađama i Savom ovdje doselili iz Srbije 1862. godine. Tada je došlo 260 porodica sa 1040 osoba.

Milan PILIPOVIĆ

Exit mobile version