Sa područja Gradiške na Solunskom frontu borilo se 365 dobrovoljaca, objavile su „Vrbaske novine“ 1934. godine. Među soluncima bio je i Spasoja Todorović iz Miljevića koji je često, svojim komšijama, pričao o golgoti srpske vojske ali i nepokolebljivoj volji da oslobode svoju postojbinu i poraze neprijatelje. Bojan Vujčić, istoričar i direktor Zavičajnog muzeja kazao je da su solunci iz Gradiške dali značajan doprinos borbi za oslobođenje.
Na Solunski front, čija je dužina bila nekoliko stotina kilometara, srpska vojska je prebačena na proljeće 1916. godine, poslije oporavka na Krfu nakon Albanske golgote. Sa jedne strane fronta bili su srpski, francuski i britanski vojnici kojima se kasnije priključio i jedan broj Grka i Italijana, dok su sa druge strane linije bile austrugarska, njemačka i bugarska divizija.
Odlučeno je da ofanziva počne na sektoru Dobro polje – Veternik – Kozjak na kojem se nalazila srpska vojska koju je činilo ukupno šest divizija sa 140.0000 vojnika. Srpska vojska bila je podjeljena u dvije armije – Prvu, pod komandom Petra Bojovića i Drugu armiju, na čijem je čelu bio Stepa Stepanović, dok je komandant štaba bio vojvoda Živojin Mišić. Borbe su počele 14. septembra 1918. godine cjelodnevnom artiljerijskom paljbom svih savezničkih topova po bugarskim, njemačkim i austrougarskim položajima, da bi u zoru 15. septembra u 5.30 časova, poslije snažne artiljerijske pripreme, u napad krenule divizije prvog ešalona Druge armije na frontu Sušica – Soko dugom 17 kilometara.
Već prvog dana probijeno je 11 kilometara fronta, koji je drugi dan proširen na 40 kilometara i time počinje slom centralnih sila čija se linija na Solunskom frontu raspada. Probojem Solunskog fronta, srpska vojska je izvojevala jednu od najvećih pobjeda i odredila dalji tok Prvog svjetskog rata. Bilo je to 15. septembra 1918. godine.To je dan kojeg Republika Srpska i Srbija obilježavaju kao Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave.
Prva srpska armija zauzela je 5. oktobra Vladičin Han, pod borbom se probila kroz Grdeličku klisuru, zauzela Grdelicu, 7. oktobra prodrla u Leskovačku klisuru i zauzela Leskovac, a 9. oktobra izbila je pred Niš. Srpska Vrhovna komanda, na prijedlog komandanta armije i bez obzira na tehničku nadmoćnost neprijatelja, odobrila je da Prva srpska armija napadne njemačku armiju kod Niša. U borbama od 10. do 12. oktobra, Prva srpska armija je razbila dijelove te njemačke armije i 12. oktobra ušla i u Niš.Beograd je oslobođen 1. novembra 1918. godine. Otomanska imperija kapitulirala je 30. oktobra 1918. godine, Austrougarska je kapitulirala 31. oktobra 1918. godina, a Njemačka 11. decembra 1918. godine.
Pripremio: Milan Pilipović