Početkom ove školske godine srpske institucije iz Hrvatske počele su primjenu neformalnog modela obrazovanja “Program plus”. To su neformalni vidovi podrške obrazovanju na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu. Cilj je pružanje podrške i dodatne motivacije djeci koja su već uključena u neki od postojećih formalnih načina obrazovanja. Donosi besplatne kurseve i radionice za djecu i mlade, stručno osmišljene. Na svim kursevima i radionicama u skaldu sa savremenim pedagoškim metodama, djeca imaju priliku da istražuju jezički i kulturni kontekst zavičaja, u skladu sa svojim maternjim jeziku.
Nikolina Nikolić Tadić u Okučanima, je koordinator „Programa plus“. U ovom mjestu organizovane su radionice robotike i programiranja te horsko pjevanje za djecu od predškolskog do srednjoškolskog uzrasta.
„Imamo 15 polaznika od drugog do sedmog razreda osnovne škole. To su srpska djeca ali i većinskog, hrvatskog naroda kao i djeca iz nacionalno mješovitih brakova. Ovim proigramom balansiramo između kulture, vjere, nacionalne pripadnosti,“ pojašnjava Nikolina. Polaznici „Programa plus“ učestvuju na priredbama u Zapadnoj Slavoniji.
„Imali smo nastupe na Danima Grigora Viteza, na akademijama u Slavonskom Brodu, Novoj Gradišci, Vrbovljanima… Predstavili smo se recitacijama, malim igrokazima, horskim pjesma,a muzičkim tačkama,“ pojašnjava Nikolina Nikolić Tadić. Kroz „Program plus“ predviđeni su brojni prigrami sa zajedničkim ciljem, primarno socijalizacijom i upoznavanjem. Ona takođe učenicima srpske nacionalnosti predaje srpski jezik i kulturu.
„Cilj nam je da srpskoj djeci, u školi, približimo nacionalnu kulturu, jezik i pismo. Nastojimo da ih povežemo sa srpskom djecom u drugim sredinama. Naš program je u začetku, počeo je u oktobru prošle godine. Ja sam optimista. Nadam se da ćemo imati i više polaznika,“ kazala nam je Nikolina Nikolić Tadić. Sadržaj ovog programa podijeljen je na šest područja koja nude mogućnosti sticanja različitiv vidova znanja i vještina. Svi sadržaji su povezani sa temama iz srpske istorije, nauke i kulture.
Milan Pilipović