Izložba “Donja Dolina, arheološka istraživanja i višedecenijski zaborav” otvorena je u Zavičajnom muzeju Gradiška.
Autor izložbe arheolog Slavica Arsenijević, muzejski savjetnik u Muzeju Republike Srpske, rekla je da je predstavljen samo mali dio tematske izložbe koja je otvorena u Banjaluci 2021. godine, kada je izloženo 1.125 predmeta. Publika u Gradišci može vidjeti oko 400 eksopnata iz tri naselja iz gvozdenog doba. Ona je istakla da uglavnom perovladavaju keramički predmeti, prije svega, keramičke posude, male posudice i glinene igračke, srebrene naušnice.
Arsenijevićeva je naglasila da je fokus izložbe bio na arheološkim istraživanja sa ciljem da se obilježi 120 godina od prvih arheoloških iskopavanja Donje Doline.Ona je dodala da prva zanimanja za Donju Dolinu počinje već 1886. godine, a prva ozbiljna istraživanja 1889. godine.
Kaže da većina istraživača smatra da je upravo tokom gvozdenog doba Donja Dolina bila jedna od vodećih trgovačkih centara na Balkanu.Praistorijsko naselje Donja Dolina, rasprostranjeno na području Gradiške, je kao arheološko područje 2006. godine proglašeno nacionalnim spomenikom i upisano u Registar spomenika kulture BiH prve kategorije.
Riječ je o kompleksnom višeslojnom lokalitetu, a arheološki nalazi sa lokaliteta Donja Dolina se danas čuvaju u tri muzeja – u Sarajevu u Zemaljskom muzeju BiH, u Muzeju Republike Srpske u Banjaluci, kao i u Zavičajnom muzeju u Gradišci.Gradiški arheolog Dušan Kojić kaže da su istraživanja vršena u više navrata.
On smatra da se lokalitet sastoji od velikog broja slojeva i da je veliki potencijal za dalja straživanja.
Otvarajući ovu izložbu vršilac dužnosti načelnika Odjeljenja za privredu i društvene djelatnosti Slavko Mekinjić rekao je da je lokalitet Donja Dolina značajan turistički potencijal za grad Gradišku , te da će Gradska uprava kao i dosada podržavati rad Zavičajnog muzeja.
Izložba “Donja Dolina, arheološka istraživanja i višedecenijski zaborav” u Zavičajnom muzeju Gradiška biće otvorena do 24. januara 2025. godine.
Izvor: RTVG / N.M.