U Banskom dvoru u Banjaluci sinoć je održana projekcija dokumentarnog filma “Lepa“ o Lepoj Radić, u produkciji „Zavičajnog muzeja“ Gradiška te promocija knjiga „U borbi rođene“ i „Sjećanje jedne Kozarčanke“ o ženama Kozare u Drugom svjetskom ratu i njihovom doprinosu Narodnooslobodilačkoj borbi. Autor filma „Lepa“ je Bojan Vujčić, knjigu „U borbi rođene“ napisale su Vedrana Adamović i Marina Ljubičić Bogunović a knjigu “Sjećanja jedne Kozarčanke” – autobiografija Vukosave Burazor, priredila je Marina Ljubičić Bogunović.
Ovaj program organizovali su Arhiv Republike Srpske i Udruženje arhivskih radnika Republike Srpske u saradnji sa Muzejom Kozare, Zavičajnim muzejom Gradiška i Nacionalnim parkom “Kozara”.
Žene Kozare borile su se u prvim redovima partizanskog pokreta, protiv istrebljenja svoga naroda od strane Nezavisne države Hrvatske, koja je za cilj imala uništenje srpskog življa na prostoru NDH-a a time i Kozare.
“Istraživale smo i položaj žene u društvu i porodici prije rata, sagledavajući okolnosti i teškoće sa kojima su se izborile, da bi postale heroine, a ostale anonimne i nepoznate široj javnosti”, nagalsili su učesnici programa “Žene Kozare”. Profesor i istoričar Sandra Lukić, recenzent knjige “U borbi rođene” ukazala je na borbenost, posvećenost ideji i solidarnost žena Kozare u Drugom svjetskom ratu.
“Mnoge od njih postale su istaknuti partizanski borci, bolničarke, donosile hranu borcima i pomagale pokret otpora, ne žaleći ni svoju žrtvu u toj borbi. Time je istovremeno počela emancipacija žena, a nastavljena nakon rata. To je nova i važna uloga žene u našem društvu”, istakla je profesorica Lukić.
Gradiška takođe čuva uspomenu na svoje žene, heroje koje su izgubile mlade živote u borbi za slobodu. Među njima je Lepa Radić, rekao je Bojan Vujčić, istoričar i direrktor “Zavičajnog muzeja” a autor filma “Lepa”. O filmu i knjigama „U borbi rođene“ i „Sjećanje jedne Kozarčanke“ govorili su i Vedrana Adamović, Marina Ljubičić Bogunović i Vladan Vukliš.
Izvor: Milan PILIPOVIĆ